Skip to content

Document Header

מחלות ונכות

גילוי מחלה קשה יוצר סיטואציה מורכבת לא רק לאדם שחלה, אלא גם למשפחתו, המתמודדת עם המצב הרפואי החדש של בן המשפחה.

בנוסף, לעתים קרובות מתווסף לעומס הרגשי גם מצב כלכלי הולך ומחמיר שאליו נקלעת המשפחה עקב פגיעה בהכנסת החולה, שבעברו היה המפרנס העיקרי או אף היחיד.

במצבים אלה חשוב מאוד לא להרים ידיים ולממש את מלוא הזכויות הרפואיות של מי שחלה, זאת על מנת להבטיח לא רק טיפולים רפואיים ברמה גבוהה, אלא גם את העתיד הכלכלי של המשפחה כולה.

 

אדם שחלה עשוי להיות זכאי למגוון רחב של קצבאות מהביטוח הלאומי, כגון:

נכות כללית

נכות רפואית

 קצבת הבטחת הכנסה

קצבה לשירותים מיוחדים

קצבת ניידות

אדם אשר איבד את כושר העבודה שלו בעקבות מחלה, זכאי לממש את זכויותיו לא רק במסגרת המוסד לביטוח לאומי.

1.ניתן ומומלץ להגיש תביעה על אובדן כושר עבודה לביטוח הפנסיוני, על מנת לבדוק זכאות לקצבת אובדן כושר עבודה חלקי או מלא, שתשולם בנוסף לקצבת הנכות מהביטוח הלאומי.

2. מומלץ לבדוק אם ביטוחי הפרט כוללים סעיף אובדן כושר עבודה או פיצוי על מחלה/אשפוז/ניתוחים וכד'. במידה ויש ברשות החולה פוליסת ביטוח שכוללת בתוכה כיסוי רלוונטי, יש להגיש תביעה לחברת הביטוח לא יאוחר מ-3 שנים לאחר קרות המקרה או גילוי המחלה.

מקבלי קצבת נכות מהביטוח הלאומי עשויים להיות זכאים להנחות ולהטבות במוסדות וארגונים שונים, לפי תנאי הזכאות:

-רשות מקומית – הנחה בתשלומי ארנונה

-משרד הרווחה והשירותים החברתיים – הנחה בתשלום חשבון טלפון לחברת בזק

-רשות המים – הנחה בתשלום חשבון מים

-חברת החשמל – הנחה בתשלום חשבון חשמל

-משרד התחבורה – תו חנייה לנכה ופטור מאגרת רישוי רכב

-משרד התחבורה – הנחה בתעריפי נסיעה באוטובוס

-רכבת ישראל – הנחה בדמי נסיעה ברכבת

-קופת חולים – פטור מתשלום עבור שירותים רפואיים מסוימים

-המוסד לביטוח לאומי – פטור מתשלום דמי ביטוח

-מנהל מקרקעי ישראל – הנחה או פטור מתשלום דמי הסכמה להעברת מקרקעין שבבעלות מינהל מקרקעי ישראל המוחזקים בידו בחכירה

– משרד האוצר – הנחה במס רכישה

-משרד הבינוי והשיכון – סיוע בשכר דירה או ברכישת דירת קבע מאחת החברות הציבוריות

-משרד הבינוי והשיכון – סיוע במימון שיפוצים ושינויים בדירה, החיוניים לניידות בדירה ודרכי הגישה אליה

-משרד האוצר – הטבות או פטור מתשלום מס הכנסה לפי תנאי הזכאות

-רשות המיסים – מענק הכנסה (מס הכנסה שלילי) לפי תנאי הזכאות

-משרד הבריאות – סיוע במימון מכשירי שיקום וניידות (הליכון, כיסא גלגלים, תותבות ועוד)

-משרד הבריאות – סיוע מסל השיקום

 

כפי שניתן לראות, אדם אשר חלה במחלה קשה, יש לבדוק את זכאותו ולממש את זכויותיו לקצבאות ולהטבות שונות במספר רשויות ומוסדות. פעמים רבות המצב הבריאותי וחוסר הניסיון של החולה ובני משפחתו בתחום ימנעו ממנו להשיג את המגיע לו.

לכן ליווי צמוד, קפדנות באיסוף המסמכים הדרושים וחוות הדעת מהרופאים, ניסיון בהתנהלות מול המוסדות – הם אלה שיהפכו את התהליך לפשוט יותר, יקנו לחולה שקט נפשי ויסייעו לקבל את המגיע לו.

 

לקוח, בן 60, חולה פרקינסון, הושגה עבורו קצבה חודשית מקרן פנסיה בגובה ₪6000 , בנוסף לקצבה המשולמת ע"י הביטוח הלאומי, וגם תשלום רטרואקטיבי מחברת הביטוח בגובה 180000:

אני רוצה להודות לכם על עבודה מהירה ומעמיקה. בזכותכם אני ומשפחתי יכולים לנשום לרווחה. פניתי למרכז לאחר שנתיים וחצי בהן קיבלתי קצבת נכות מהביטוח הלאומי, אך הכסף הזה לא הספיק לצרכים הבסיסיים ביותר. היינו זקוקים נואשות לכסף, ולכן רציתי לבדוק אם מגיעים לי פיצויים נוספים, ופניתי למרכז מ.ה.ל.

בזמן גילוי המחלה עדיין עבדתי בעבודה בה הייתה לי קרן פנסיה, אשר בנוסף למרכיב החיסכון כללה את סעיף אבדן כושר העבודה (מה שלא היה ידוע לי לפני כן). גיליתי שבנוסף לקבלת הקצבה מהביטוח הלאומי, מגיעים לי גם דמי אבדן כושר עבודה מטעם חברת הביטוח.

עובדי המרכז עזרו לי לקבל את הכסף רטרואקטיבית עבור שנתיים וחצי, סה"כ ₪180000. בנוסף התחלתי לקבל קצבה מחברת הביטוח בגובה של 75% מהשכר שהרווחתי, זאת בנוסף לקצבת הנכות. תודה רבה לכם!

 

לקוח, בן 61, חולה סרטן, הושגה עבורו קצבת נכות והטבות:

בין השנים 2014-2016 עבדתי כפועל.

לאורך השנים הופיעו אצלי סימפטומים לא ברורים, וכתוצאה מכך הוכרתי בביטוח לאומי כנכה. למרות זאת, הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי קבעה לי 0%1 נכות רפואית – מה שאומר כי אני לא זכאי לקבל פיצוי או קצבה חודשית.

בהמלצת חבר פניתי למרכז מ.ה.ל. למימוש זכויות רפואיות, ושם סייעו לי בהגשת תביעה לקבלת אחוזי נכות גבוהים יותר. נציגת המרכז ליוותה אותי בכל שלב ושלב של ההליכים הבירוקרטיים, עזרה לי בהכנת התיק הרפואי לקראת הוועדה הרפואית, כולל איסוף דייקני של כל החומר הרפואי, חוות דעת רפואית של כירורג, וועדות, ורופאים מומחים שקבעו כי אינני מסוגל לעבוד. זומנתי להופיע בפני ועדה רפואית בהשתתפות כירורג ורופא כללי. בסופו של דבר אישרו לי 100% נכות רפואית!

בזכות עבודתה המקצועית של אולה וצוות המרכז קיבלתי מביטוח לאומי קצבה חודשית בסך 4000₪.

בנוסף, נציגי המרכז הפגינו יעילות רבה מול מוסדות נוספים, ובזמן קצר התחלתי לקבל הטבות ותשלומים שונים. אם יהיו לי שאלות נוספות בעתיד, ללא ספק אפנה שוב למרכז מ.ה.ל.

 

לקוח, מרכז הארץ, קיבל דירה ממשרד הבינוי והשיכון:

אני ואשתי עלינו ארצה בשנת 1995 בגיל מאוד מבוגר, ומאז לא הצלחנו לקנות דירה. כל הכסף תמיד הלך לתרופות, אוכל, טיפולים, דמי שכירות וכד'.

הבעיות הרפואיות הרבות שמהן אני ואשתי סובלים לא אפשרו לנו לחסוך לדירה. כאשר פניתי למשרד הבינוי והשיכון בבקשה לקבל דירה, דחו אותי בטענה שאני עובד, ולכן לא מגיע לי כלום.

לאחר הדחייה הבנתי שעצמאית לא אצליח להתמודד עם הבירוקרטיה. העברית שלי לא טובה, ואני לא מכיר את כל הזכויות שלי ולא מתמצא בדרכי הפנייה לגורמים הרלוונטיים. לכן החלטתי ליצור קשר עם מ.ה.ל. שאנשיו מתעסקים בזה ביומיום. כשהגעתי למרכז מ.ה.ל., ישר הרגשתי שהעניינים התחילו לזוז.

היום, לאחר שקיבלנו דירה, אנחנו מאושרים. אני ואשתי מרגישים שסוף סוף, לאחר כל כך הרבה שנים, קיבלנו את הדירה לה ייחלנו. תודה רבה לכם, חברים! הכל בזכותכם.


Primary Sidebar

Secondary Sidebar

 
שינוי גודל גופנים
ניגודיות